EN

بهینه سازی انرژی

بهینه سازی انرژی

 

امروزه با توجه به بالا رفتن هزینه های انرژی و محدودیت های مربوط به آن ، بهینه سازی مصرف انرژی یکی از مهم ترین و کلیدی ترین مباحث در طراحی، ساخت و بهره برداری تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و ساختمانی به شمار می آید.

در طراحی و تولید سیستم ها و دستگاه های برودتی در صنایع تهویه مطبوع و تبرید، به دلیل اینکه یکی از مصرف کننده های بالای انرژی در کاربری های مسکونی و صنعتی به حساب می آیند این مقوله بسیار مهم و استراتژیک بوده و هم اکنون کمپانی های بزرگ و مطرح دنیا در حال رقابت برای رسیدن به بالاترین گرید انرژی در دستگاههای تولیدیشان می باشند و هر روز با دستیابی به راهکارهای مهندسی در واحدهای طرح و توسعه خود قدم های کوچک و بزرگی را در این راستا برمی دارند.

تهویه سام با طراحی و ساخت سیستم های برودتی و تهویه مطبوع برای ساختمان های سبز و صنایع سبز، استفاده از انواع اکونومایزرها و ریکاوری انرژی، استفاده از مبردهای دوستدار محیط زیست (CFC FREE )، استفاده از تکنولوژی اینورتر، استفاده از کمپرسورهای توربوکر، اسکرال اینورتر، سیستم های کنترلی پیشرفته و لوله های شیاردار یا اینرگرو، شیرهای انبساط الکترونیکی، تکنولوژی مبدل صفحه ای و کویل های مایکروچانل، تقریبا از تمامی ابزارهای به روز دنیا جهت افزایش راندمان دستگاه های خود بهره می گیرد.

در ذیل به تعدادی از پارامترهای مهم ترمودینامیکی و تکنولوژی هایی که در کاهش و بهینه سازی مصرف انرژی و افزایش راندمان موثر می باشند پرداخته میشود:

COP یا ضریب راندمان در بار کامل

عبارتست از نسبت کیلوات سرمایش یک دستگاه برودتی به کیلو وات برقی مصرفی

COP=KW/KW

این پارامتر معرف راندمان چیلر یا سیستم برودتی در بار نهایی و صددرصد می باشد.

عدد مناسب این پارامتر در چیلر ها یا سیستم های برودتی هواخنک با راندمان قابل قبول، حدود 3.2 و در چیلر ها یا سیستم های برودتی هواخنک مجهز به اکونومایزر تا عدد 3.65 نیز می رسد. در مورد چیلر های آب خنک این عدد از 4.5 شروع شده و در مورد چیلر های توربوکر و سانتریفوژ به عدد نهایی 7 نیز می رسد.

,b> IPLV یا ضریب راندمان در بار جزئی

این پارامتر نشان گر راندمان چیلر یا سیستم برودتی در بارهای جزئی بوده و مانند COPبدون واحد است و از طریق فرمول زیر محاسبه می گردد:

IPLV=(COP100%*.01)+(COP75%*0.42)+(COP50%*0.45)+(COP25%*0.12)

این پارامتر بسیار مهم تر از COPمی باشد، زیرا ضریب راندمان سیستم برودتی را در قالب کارکرد واقعی تر دستگاه در استپ های مختلف ودر طول شبانه روز متناسب با تغییر دمای محیط نشان می دهد.

چیلرها و VRFهای جدید ساخت تهویه سام تماما دارای کنترل ظرفیت پیوسته بوده که این مورد در چیلرهای اسکرو به صورت کنترل با شیرهای پروفشنال آنلودر و در چیلر های سانتریفیوژو توربو کر و VRF ها از طریق اینورتر می باشد.

از آنجایی که طراحی سیستم تبرید (چه مسکونی و چه صنعتی) بر اساس حداکثر بار و با در نظر گرفتن ضریب اطمینان انجام می پذیرد، در حدود نود درصد مواقع، کار کرد چیلر در شرایط میان باری و یا کم باری بوده و لذا راندمان بالا در این شرایط، فوق العاده در بهینه سازی مصرف انرژی تا ثیر خواهد داشت.


  پارامترهای موثر در بالا بردن IPLVدر سیستمهای برودتی تهویه سام :
 • استفاده از لوله های اینرگرو یا شیاردار با تکنولوژی خاص در سیستمهای هواخنک تهویه سام
 • این نوع از لوله های مسی از داخل شیار دار بوده که این شیار باعث ایجاد جریان مغشوش یا توربولانت و بالا بردن عدد رینولدز و در نتیجه افزایش میزان انتقال حرارت می گردند.

 • استفاده از سابکولردر سیستمهای هواخنک تهویه سام
 • در ساخت سیستمهای برودتی تهویه سام با طراحی ظرفیت اضافی جهت سابکولر، ضمن افزایش راندمان سیکل تبرید، به دلیل کاهش دمای خط مایع با افزایش راندمان و کاهش مصرف انرژی روبرو خواهیم شد.

 • استفاده از اکونومایزر در سیستمهای برودتی تهویه سام
 • در طراحی و تولید سیستمهای برودتی و چیلرهای تهویه سام، با استفاده از یک مبدل صفحه ای و یک اکسپنشن الکترونیکی، با کاهش دمای خط مایع راندمان سیکل تبرید بشدت افزایش می یابد.

 • قابلیت عرضه یونیت های 68کیلوواتی تا 16 ماژول و حصول ظرفیت از 68 تا 1088 کیلووات برودتی

 • استفاده از تکنولوژی اینورتر و موتورهای EC و DC جهت تغییر دور فن های کندانسور و اواپراتور درسیستمهای برودتی تهویه سام

  در چیلر های اسکرو و سیستم های VRFاستفاده از اینورتر با فیدبک دو گانه از دمای محیط و فشار دیسشارژ دستگاه، با عث کاهش شدید آمپر مصرفی دستگاه شده و COP یا راندمان ستگاه افزایش می یابد.

 • سیستم کنترل هوشمند PID در سیستمهای برودتی تهویه سام

  طراحی سیستم های هوشمند کنترلی PID تهویه سام علاوه بر کارکرد صحیح و حفاظت کامل از قطعات مکانیکی و برقی، بدلیل کارکرد سیستم بر اساس حساس بودن به تغییرات دما، به سرعت و نرخ کاهش یا افزایش درجه حرارت نیز حساس بوده و ظرفیت چیلر بر اساس فاصله دمایی از ست پوینت و سرعت تغییرات و علاوه بر آن هیستوری انتخاب های قبلی انجام می پذیرد.

 • استفاده از شیر انبساطی یا اکسپنشن الکترونیکی در سیستمهای برودتی تهویه سام

  استفاده از این اکسپنشن ولو ها ، علاوه بر تنظیم دقیق فشار و سوپر هیت گاز ورودی به کمپرسور و حفاظت کمپرسور از بار اضافه،MOP ،دمای دیسشارژ را کنترل نموده و با عث کاهش آمپر مصرفی دستگاه می گردد.

 • استفاده از مبردهای جدید و دوستدار محیط زیست در سیستمهای برودتی تهویه سام

  استفاده از مبردهای جدید و غیرمخرب لایه ازن، در سیستمهای برودتی تهویه سام علاوه بر عدم تخریب لایه ازن و پیامدهای گلخانه ای ، باعث افزایش راندمان در دستگاهها نیز می گردد.

  در سیستمها و دستگاه های کوچک با کمپرسورهای اسکرال که شامل چیلرها و VRF هاست، عموما از مبرد R410A و در چیلرهای اسکرو و ظرفیت های بزرگ از مبرد R134a استفاده می گردد.