EN

سیستم های تهویه مطبوع مسکونی جدید ساخت یوروکلایمت با قابلیت مدیکال، مجهز به فیلترهای خاص جهت حذف ویروس کرونا( کووید19)

با شیوع ویروس کرونا یا کووید19 (covid-19)، مقدمات و تدابیر پیشگیرانه در تمامی کشورها با حساسیت بسیار بالایی در حال انجام بوده و تمامی علوم پزشکی و مهندسی به سرعت در حال مبارزه با گسترش این ویروس تا حدی ناشناخته و خطرناک می باشند.

شرکت یوروکلایمت در این راستا به کمک واحد طراحی و تحقیقات خود و بر پایه استانداردها و منابع معتبر بین المللی، دستگاه های تهویه مطبوع خود را در قالب سیستم های تهویه مطبوع مسکونی با قابلیت مدیکال ، به فیلترهای دی اکسید تیتانیوم و لامپ UV مجهز نموده است که تاثیر بسیار زیادی در تخریب و از بین بردن میکروب ها و باکتری ها و جلوگیری از امکان تکثیر انواع ویروس ها نظیر ویروس کرونا را با عقیم سازی آن دارد.

گروه صنعتی تهویه سام تولید کننده سیستمهای تهویه مطبوع و هواسازهای بیمارستانی و نماینده انحصاری یوروکلایمت در ایران نیز برروی هواسازهای مسکونی و هایژنیک خود ، فیلترهای فوق و تجهیزات کنترلی مربوطه را براساس درخواست مشتریان عزیز نصب می نماید.

استفاده از فیلترهای هپا و اولپا که کاربری بیمارستانی و دارویی داشته و در فضاهای کلین روم یا اتاق تمیز مورد نیاز است نیز در هواسازهای مسکونی و تجاری قابل نصب می باشد.

تمامی فن کویل ها، هواسازها و پکیج یونیت های ساخت شرکت یوروکلایمت می توانند به فیلتر دی اکسید تیتانیوم به همراه لامپ UV با طول موج مجاز مجهز گردند.

پیش از این هواسازهای بیمارستانی و هایژنیک ساخت یوروکلایمت به این امکان تجهیز بوده اند ، اما هم اکنون در کاربری های تهویه مطبوع مسکونی و تجاری جهت ممانعت از خطر ورود ویروس ها به فضای مسکونی ،نیز دستگاه ها دارای این امکان می باشند.

در ذیل ، نحوه عملکرد فیلتر دی اکسید تیتانیوم یا فتوکاتالیست ( TiO2) به همراه لامپ UV در دستگاه های تهویه مطبوع ساخت شرکت یوروکلایمت و تاثیر فتوکاتالیست ها ، اشعه یووی و فیلتر هپا بر روی ویروس کرونا توضیح داده شده است:

    تاثیر فتوکاتالیستها بر روی ویروس کرونا

فتوکاتالیست ها کاتالیزورهایی هستند که با تابش نور فعال می شوند و معمولا اکسیدهای جامع نیمه رسانایی هستند که با جذب فوتون ها یک جفت الکترون حفره در آنها ایجاد می شود که با مولکول های سطح ذرات واکنش نشان می دهند. کاربرد فتوکاتالیست ها در تصفیه آلاینده های هوا، تصفیه آب ، شیشه های خودتمیزشونده و غیره است.

یک تکنولوژی موفق برای کاهش ترکیبات ارگانیک فرار ( VOC) در فضای داخلی ساختمان ها اکسیداسیون فتوکاتالیتیک هست. در این روش دی اکسید تیتانیوم( Tio2) در معرض اشعه فرابنفش قرار میگیرد تا رادیکال های هیدروکسیل که به شدت واکنش پذیر هستند ساخته شود، این رادیکال ها می توانند ترکیبات ارگانیک فرار محیط را اکسید کنند و ساختار آنها از هم گسسته شود.

ترکیبات ارگانیک در اثر گسسته شدن ساختار به آب و دی اکسید کربن تبدیل می شوند.

رادیکال های آزاد OH- به ساختار ویروس که پروتئینی است و دارای لایه چربی می باشد حمله کرده و باعث عقیم شدن ویروس می شود، در این حالت ویروس عقیم شده امکان تکثیر وجود نخواهد داشت. ویروس کرونا نیز دارای ساختار پروتئینی و چربی می باشد. در دیواره های اطاق عمل و اطاقهای ایزوله این اکسید فلزی استفاده می گردد.

    تاثیر اشعه فرابنفش بر روی ویروس کرونا

اشعه ماوراء بنفش با طول موج  UVC سال ها است که در کاربرهایی دارویی و بیمارستانی و از بین بردن میکروارگانیسم های مضر مورد استفاده قرار گرفته است.

نور خورشید یکی از منابع مهم تولید تولید اشعه ماوراء بنفش است که از زمان های خیلی دور به عنوان ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می گرفته است. با تابش نور فتون های طیف ماوراء بنش باعث شکافته شدن یا برانگیخته شدن میکروارگاسم ها می شود.

آلاینده های بیولوژیکی مانند ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها دارای پایه کربنی هستند که با تابش اشعه ماوراء بنفش از بین می روند. این آلاینده ها در محیط های بسته مانند خانه و محل کار وجود دارند. اشعه ماوراء بنفش ( اشعه UV) با طوج موج و شدت تابش مناسب باعث از بین رفتن آلاینده های ارگانیک می شود. طول موج 254nm نانومتر به عنوان استاندارد جهت ميكروب كشی UV در نظر گرفته شده است .

لامپ های UV حاوی مقادیر زیادی از جیوه هستند که توسط توسط انرژی الكتريكی از حالت مايع به گاز پلاسما (گاز يونيزه) تبديل شده و از خود اشعه ماوراء بنفش ساطع می كند. اشعة ماوراء بنفش با نفوذ به غشاء و هستة ميكروارگانيزم پيوندهای مولكولی موجود DNA را تخريب می كند. و این تخریب باعث می شود سلول توان بازسازی و تکثیر را از دست بدهد و از بین برود. در صد تاثیر این روش بر روی ميكروارگانيزم های مختلف متفاوت می باشد. به عنوان مثال ويروسها از جمله ویروس کرونا Coronavirus (COVID-19) راحت تر از باكتری و باكتری راحتتر از هاگ ميكروب از بين میروند.

نکته مهم در مورد این لامپها ،الزام عدم تابش مستقیم آنها به پوست انسان می باشد که در صورت تابش موجب سوختگی های پوستی،سردرد و حتی عوارضی مانند سرطان می گردد. نکته مهم این است که در صورت تابش مستقیم این لامپ ها به پوست انسان عارضه سوختگی های پوستی، سردرد و حتی سرطان به وجود می آید.

    تاثیر فیلتر هپا بر روی ویروس کرونا

فیلتر هپا متشکل از الیاف درهم تنیده شده است که از جنس فایبرگلاس و با ابعاد 5/0 تا 2/0 ميكرومتر هستند. فضای خالی بین الیاف 0.3 ميكرو متر است که برخلاف تصوربه عنوان یک صافی، ذرات بسیار کوچک را هم فیلتر می کند و اجازه عبور آنها را نمی دهد. به طور کلی اساس کار این هپا به دام انداختن ذرات از طریق الیاف خود می باشد.

حائل شدن : وقتی ذرات با اندازه اي برابر شعاع الياف موجود در فيلتر وارد فيلتر مي شوند به الياف می چسبند و از عبور آنها جلوگيری می شود.

گير كردن : گاهیذرات بزرگتر نمی توانند از فيلتر عبور كنند و در فضاي حد فاصل الياف گير می كنند در صورتيكه حد فاصل بين الياف كم باشد و سرعت عبور هوا از فيلتر زياد باشد اين اتفاق باعث گير افتادن تعداد ذرات بيشتری می شود.

برخورد : ذرات كوچكتر از 1/0 ميكرومتر كه در هنگام عبور از فيلتر در اثر برخورد با اليافها متوقف مي شوند و يا با تأخير از فيلتر عبور می كنند در اثر ازدياد آنی ذرات و با توجه به حركت براونی كه در فيلتر رخ می دهد از عبور ذرات جلوگيری می شود .اين حالت در صورتی كه سرعت عبور هوا از فيلتر كم باشد بيشتر اتفاق می افتد.

اثر برخورد برای ذرات كوچكتر از 1/0 ميكرومتر مانع از عبور آنها از فيلتر می شود. اثر گير افتادگی و حائل شدن برای ذرات 4/0 ميكرومتر مانع از عبور آنها از فيلتر می شود.

ترکیب عملکرد فیلتر هپا و اشعه فرابنفش در از بین بردن باکتری ها و میکروارگانیسم هایی که از طریق هوا قابل انتقال هستند بسیار موثر است. فیلتر هپا میکروارگانیسم ها را به دام انداخته و تابش اشعه ماوراء بنفش باعث نابودی و ضد عفونی آنها می شود.

اما قطر ویروس COVID-19 بین 80 تا 120 نانو متر می باشد که بصورت متوسط 100 نانو متر معادل 0.1 میکرومتر در نظر گرفته می شود، همانطور که در بالا توضیح داده شد، فیلتر هپای h13توانایی بدام انداختن و نابودی آن را تحت تابش لامپ UV دارا می باشد.

20 فروردین 1399 دسته بندی: رویدادها